איך לזהות גוש בשד והאם זה בהכרח גוש סרטני?

תוכן עניינים

משנות הנערות של האישה היא בוחנת את השדיים שלה, היא אוהבת אותם, ואולי לא אוהבת אותם, ועם חלוף השנים היא ממשיכה לבחון אותם, בהריונות, לאחר הלידות, עם עליית משקל והחזרה למשקל תקין ולמעשה רוב הנשים בוחנות את החזה שלהן כל הזמן. בשנים האחרונות עולה המודעות יותר ויותר לבדיקות שד אצל נשים שעברו שת גיל ה 50 אך גם צעירות מכך שומרות על ערנות וניגשות לבדוק כל גוש בשד שהן מרגישות וזאת על מנת לשלול את האפשרות של סרטן השד.

בשנים האחרונות החשיפה לנתוני מחלת הסרטן ובעיקר סרטן השד שהוא הנפוץ ביותר בקרב נשים בישראל ובכלל נשים בעולם המערבי, עולה המודעות לבצע בדיקות ואף ליזום אותן באופן עצמאי כאשר את מרגישה בגוש בשד או אפילו גוש בבית השחי. ערנותן של נשים רבות מציל את חייהן ומאפשר להן לטפל בסרטן עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד. בנוסף, נשים רבות שניגשו למרפאות על מנת לבחון גוש שהרגישו בגופן גילו לא פעם כי מדובר בגוש שפיר שאינו סרטני כלל. כך יכלו להיות גם רגועות יותר ואם היה מתגלה כי זהו גוש ממאיר יכלו להתחיל בטיפול בשלבים מוקדמים וכך להעלות את סיכוייהן בהצלחת הטיפול.

איך מרגיש גוש בשד ומה צריך לעשות כשמרגישים אותו?

כדי שנשים יוכלו להוריד את רמת הלחץ והסטרס בנושא סרטן שד חשוב שהן ייגשו לבדיקת שד גם אם הן חשות בגוש בשדיהן וגם אם לא. זאת משום שבמקרים רבים מדובר בגוש שפיר. גילוי מוקדם של הגוש מעלה את אחוזי הצלחת הטיפול והריפוי מהסרטן ואם האבחנה הינה שלילית אזי אפשר להיות רגועה יותר. את הגוש ניתן לזהות במישוש עצמי, בבדיקת שד ידנית המתבצעת על ידי כירורג שד וגם בבדיקות שד אחרות כמו ממוגרפיה, אולטרסאונד שד או בדיקת רנטגן.

גוש ממאיר ברוב המקרים יהיה בעל שוליים מחודדים ובלתי אחידים, כאשר ישנו גוש גדול הוא יכול להיות צמוד לשריר ולכן יהיה קושי גדול יותר בלהזיז אותו. ישנם מקרים בהם הגוש קרוב יותר לעור כך שעם הזמן עלול לחדור לעור ולגרום למן פצע בעור שניתן יהיה להבחין בו בעין. ישנם גם גושים אלימים יותר שצורתם דווקא מטעה, הם עגולים יותר וחלקים יותר. אחד הדברים שמקלים על הזיהוי הוא שגושים ממאירים גדלים עם הזמן בצורה הדרגתית.

אם הרגשת גוש בשד או שאבחנת בגוש בבית השחי שלא היה קודם לכן, חשוב לפנות לרופא מומחה בהקדם האפשרי על מנת שהו ישלול גוש סרטני. זכרי, גילוי מוקדם של סרטן השד מעלה את סיכויי הצלחתו של הטיפול וההחלמה מהמחלה. לכן, היי ערנית ופני לרופא או לרופאה מומחים על מנת לבדוק לפי המלצותיהם של הרופאים וגם כדי לזכות בשקט נפשי בקבלת תשובה שלילית לבדיקות השד.

Picture of ד"ר ישראל פישל
ד"ר ישראל פישל

אנו מתמחים בניתוחי עף ברמה הגבוהה ביותר, תוך שימוש בטכניקות מתקדמות ושמירה על סטנדרטים גבוהים.

רופאה מטפלת
התקשרו עכשיו! דילוג לתוכן